Menu
Close
Menu
Close

Minister, State Ministers and Parliamentary Vice-Ministers

Japanese

Minister for Reconstruction
NISHIME Kosaburo

Minister for Reconstruction
Minister in Charge of Comprehensive Policy Coordination for Revival from the Nuclear Accident at Fukushima
Minister of State for Okinawa and Northern Territories Affairs

20211020_ph1_kouhou.JPG

Date of Birth: August 7, 1954

Place of Birth: Okinawa Prefecture

Political Party: Liberal Democratic Party

Member of the House of Representatives (HR) (Elected 5 Times)

Constituency: Okinawa 4th District

Brief personal history
April 1979 Graduated from Faculty of Economics, Sophia University
September 1981 Studied at Tulane University Graduate School, United States
April 1979 Joined the Okinawa Development Finance Corporation(ODFC)
October 1984 Secretary to the Governor of Okinawa Prefecture (NISHIME Junji)
June 1988 Member of Okinawa Prefectural Assembly (Elected for four consecutive terms, Served as Chairperson of Policy Research Council and Secretary-General of LDP of Okinawa)
November 2003 Elected to the House of Representatives (43rd General Election)
September 2005 Re-elected to the House of Representatives (44th General Election)
August 2008 Parliamentary Vice-Minister of Land, Infrastructure, Transport and Tourism (Fukuda Reshuffled Cabinet)
December 2012 Re-elected to the House of Representatives (46th General Election)
October 2013 Director, Internal Affairs and Communications Division, LDP
September 2014 State Minister for Internal Affairs and Communications (2nd Reshuffled Abe Cabinet)
December 2014 Re-elected to the House of Representatives (47th General Election)
September 2016 Chairman, Committee on Land, Infrastructure, Transport and Tourism, HR
August 2017 State Minister of Economy, Trade and Industry (3rd Reshuffled Abe Cabinet)
October 2017 Re-elected to the House of Representatives (48th General Election)
October 2018 Deputy Secretary-General, LDP
October 2019 Chairman, Committee on Security, HR
October 2021 Minister for Reconstruction
Minister in Charge of Comprehensive Policy Coordination for Revival from the Nuclear Accident at Fukushima
Minister of State for Okinawa and Northern Territories Affairs
(1st Kishida Cabinet)
November 2021 Minister in Charge of Comprehensive Policy Coordination for Revival from the Nuclear Accident at Fukushima
Minister of State for Okinawa and Northern Territories Affairs
(2nd Kishida Cabinet)








State Minister for Reconstruction
TOGASHI Hiroyuki

State Minister for Reconstruction

20211020_ph2_kouhou.jpg

Date of Birth: April 27, 1955

Place of Birth: Akita Prefecture

Political Party: Liberal Democratic Party

Member of the House of Representatives

Constituency: Akita 1st District

Brief personal history
March 1979 Graduated from Faculty of Economics, Akita University of Economics
April 1979 Secretary to MP Norota Hosei, Member of the House of Representatives
December 1983 Secretary to MP Norota Hosei, Member of the House of Councilors
April 1995 Member of Akita Prefectural Assembly
August 2009 Speaker of Akita Prefectural Assembly
December 2012 Elected to the House of Representatives
August 2016 Parliamentary Vice-Minister of for Internal Affairs and Communications (3rd Abe Cabinet)
September 2020 Deputy Secretary-General, LDP
October 2021 State Minister for Reconstruction (1st Kishida Cabinet)
November 2021 State Minister for Reconstruction (2nd Kishida Cabinet)








State Minister for Reconstruction
NIIZUMA Hideki

State Minister for Reconstruction

niizuma.jpg

Date of Birth: July 22, 1970

Place of Birth: Saitama Prefecture

Political Party: Komeito

Member of the House of Councillors

Constituency: Proportional Representation

Brief personal history
1993 Graduated from Department of Aeronautics and Astronautics, Faculty of Engineering, University of Tokyo
1995 Graduated from Department of Aeronautics and Astronautics, Graduate School of Engineering, University of Tokyo
1995 Joined Kawasaki Heavy Industries, Ltd.
2013 Elected to the House of Councillors
2017 Parliamentary Vice-Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology, Parliamentary Vice-Minister of Cabinet Office, Parliamentary Vice-Minister for Reconstruction
2019 Re-elected to the House of Councillors
2020 Chairman of Special Committee on Disasters, House of Councillors
November 2021 State Minister for Reconstruction (Kishida Cabinet)








State Minister for Reconstruction
WATANABE Takeyuki

State Minister of Land, Infrastructure, Transport and Tourism
State Minister of Cabinet Office
State Minister for Reconstruction









Parliamentary Vice-Minister for Reconstruction
MUNEKIYO Koichi

Parliamentary Vice-Minister for Reconstruction
Parliamentary Vice-Minister of Cabinet Office

munekiyo.jpg

Date of Birth: August 9, 1970

Place of Birth: Osaka Prefecture

Political Party: Liberal Democratic Party

Member of the House of Representatives (HR)

Constituency: Proportional Representation

Brief personal history
1994 Graduated from Ryukoku University
1994-1996 Worked for Taiyo Corporation
1996-1997 Worked for Japan NOP CO., Ltd.
1997-2007 Secretary to MP Shiokawa Masajuro, Member of House of Representatives
2007-2014 Member of Osaka Prefectural Assembly (2 terms)
2014 Elected to the House of Representatives
2020 Parliamentary Vice-Minister of Economy, Trade and Industry, Parliamentary Vice-Minister of Cabinet Office
October 2021 Parliamentary Vice-Minister for Reconstruction, Parliamentary Vice-Minister of Cabinet Office(1st Kishida Cabinet)
November 2021 Parliamentary Vice-Minister for Reconstruction, Parliamentary Vice-Minister of Cabinet Office(2nd Kishida Cabinet)








Parliamentary Vice-Minister for Reconstruction

TAKAHASHI Harumi

IWATA Kazuchika

IZUMIDA Hirohiko

PageTop